top of page

 

אמנות רחוב מסביב לעולם

נכיר את המעניינים, המיוחדים והחשובים שבין אמני הרחוב לאורכו ולרוחבו של הגלובוס - למן תחילת ימיה של אמנות הרחוב ועד ימינו.
מקית הרינג, ובסקיאט, משנות השבעים, ועד בנקסי רואה ובלו של הימים האלו. מן המציירים בענק, ועד המציירים ומייצרים מיניאטורות מפתיעות בחוצות העיר. מן המרססים בספריי צבע ועד המדביקים\ סורגים\ ויוצרים בפסולת ושאר חומרים, על קירות המרחב הציבורי. מן הסודיים ועד המפורסמים. הרצאה צבעונית ומרתקת!

אמנות רחוב ישראלית
טעימה נרחבת מסצנת אמנות הרחוב הישראלית:
נכיר את אמני הרחוב הישראלים- 'דור המייסדים', והדורות שבאו אחריהם.
היכן מתי ואיך צמחה סצנת האמנות בישראל. מי הם האמנים, מה הניע אותם לפעול ברחובות, ומה סגנון יצירתם והמסרים שלהם.
נספר הרבה סיפורים (מהכרות אישית!) על מאחורי הקלעים של היוצרים והיצירות.
נפגוש גם גרפיטי לוקאלי- פוליטי והיסטורי, וכן מיזמים ופרוייקטים של גרפיטי בארץ, ראשי ערים שמעיזים 'לחבק' את

הסוגה האמנותית הזו, מוזיאונים וגלריות המציגים תערוכות של אמנות רחוב ועוד.

"נשים צבעוניות"- אמנות רחוב של ועל נשים ונשיות.  
מי הן הנשים שהחליטו לפעול בשדה הכל כך 'גברי' מחתרתי ומסוכן הזה של עולם אמנות הרחוב?
מי הן הנשים המוכנות להסתובב בלילות בחוצות העיר ולהסתכן במעצר על ידי אנשי החוק,
בכדי להוציא את מה שהן רוצות להביע דווקא בדרך ה'אסורה' הזו?!
הרצאה זו תעסוק באמניות הרחוב- והמסרים המיוחדים שלהן, בנושאי מגדר, בנושאים שקשורים להטרדות מיניות ופמיניזם, באקטיביזם אמנותי בהקשרים האלו, ולבסוף גם ביצוגי נשים ונשיות באמנות הרחוב (לא מעט, על ידי אמנים גברים).

שפת הרחובות
בהרצאה זו נעסוק בעיקר בטקסטים הניבטים אלינו מקירות העיר.
מהי שפת הרחובות? האם זו שפה אחת או מספר שפות? האם היא גלובלית או לוקאלית? למי היא פונה, ומה מסריה?
מסתבר שהעיר 'מדברת' אלינו בשפת הגרפיטי. אלא שרובנו לא מדברים 'גרפיטית', ולא ממש שומעים אותה.  נצלול יחד אל קטגוריית הטקסטים שבתוך עולם אמנות הרחוב.
נגלה ש: לפעמים העיר תשאל אותנו שאלות פילוסופיות או מחאות פוליטיות, לפעמים היא 'תדבר' אלינו בשפת סתרים בלתי מובנת (ונבין מה נאמר שם, ולמה אין לה צורך שנבין..), ולפעמים קירותיה יהיו 'ספר שירה'.

 

ארטיביזם! - אקטיביזם אמנותי.
אמנות חוצות העיר היא אמנות בעלת חשיפה גבוהה. המוני אנשים חולפים על פניה. לעיתים היא גם גדולת מימדים. מעיקרה היא אמנות  שנעשית מתחת לרדאר הממסדי, ונוצרה בכדי לקרוא תיגר על גבולות וחוקים, על הרגלים ואוטומטים ועל הממסד עצמו.
אמנות רחוב היא  דרך עוקפת 'תיווך'. היוצר נוגע ישירות בצופה, ללא גורמים שאמונים על בדיקה וסינון. ללא צנזורה. כל אלו מהווים כר נרחב עבור אקטיביזם אמנותי, שהיום כבר קיבל מונח משלו: ארטיביזם.
הרצאה זו שמה 'זרקור' מרתק על  יצירות ומופעים שונים של ארטיביזם, בעולם אמנות הרחוב. 

גרפיטי ואמנות רחוב בארץ ובעולם - סדרת הרצאות

 

1.אמנות או וונדליזם? "גרפיטית" למתחילים.  (מבוא)
ניכנס לעולם אמנות הרחוב, ונלמד את חלקי וחוקי השפה הזו המדוברת כבר בכל עיר גדולה בעולם- "גרפיטית" :
מתי התחיל, איפה ואיך? מה שורשיו ומניעיו? מה הקטגוריות המרכיבות אותו? מה הקודים הפנימיים שבו?  מה היתה השתלשלות הדברים לאחר מכן? 
בין היתר נפגוש גם את העניינים הערכיים:
פריעת חוק או זכות וצורך אנושי בסיסי לביטוי? השחתה או נדיבות חברתית? ואיך קשור 'מיינדפולנס' לעניין? וספרות, שירה ופילוסופיה, איך קשורים?

 

2.אמנות רחוב מסביב לעולם 1 
כיום יש אינספור אמני רחוב מרתקים בכל מקום. נתחיל להכיר את המעניינים, המיוחדים והחשובים שבהם- למן תחילת ימיה של אמנות הרחוב ועד ימינו, ולאורכו ורוחבו של הגלובוס.
מקית הרינג, ובסקיאט, משנות השבעים, ועד בנקסי רואה ובלו של הימים האלו. מן המציירים בענק, ועד המציירים ומייצרים מיניאטורות מפתיעות בחוצות העיר.

 

3.אמנות רחוב מסביב לעולם 2
הרצאת המשך- על האמנים המיוחדים והמרתקים  ביותר מכל העולם.

 

4.אמנות רחוב בישראל – ההתחלות.
ההתחלות ההסטוריות, והגרפיטי הפוליטי, בהקשר של גרפיטי ואמנות רחוב ישראלית.
וצמיחתה של אמנות הרחוב בישראל- מתי, איפה, ובעיקר- מי הם אמני הרחוב הישראלים, בני 'הדור הראשון', מה הניע אותם לפעול ברחובות, ומה סגנון יצירתם והמסרים שלהם.

 

5.אמנות רחוב עכשווית בישראל .
אמני הרחוב הפעילים בישראל כיום- מי הם, מניעיהם ויצירתם, ומה ה'סיפורים שמאחורי הקלעים' של הסצנה האמנותית הזו בארץ. מיזמים ופרוייקטים, ראשי ערים שמעיזים 'לחבק' את הסוגה האמנותית הזו, מוזיאונים וגלריות המציגים תערוכות של אמנות רחוב ועוד.

 

6. נשים והעיר הגדולה.
הרצאה זו תעסוק באמניות הרחוב- והמסרים המיוחדים שלהן, בנושאי מגדר, בנושאים שקשורים להטרדות מיניות ופמיניזם, באקטיביזם אמנותי בהקשרים האלו, ולבסוף גם ביצוגי נשים ונשיות באמנות הרחוב.

 

7. שפת הרחובות.
טקסטים ברחובות. העיר היא לפעמים גם ספר שירה. לפעמים היא תשאל אותנו שאלות פילוסופיות. לפעמים העיר 'תדבר' אלינו, אבל אנו לא נבין מה היא אומרת.
מהי שפת הרחובות? האם זו שפה אחת או מספר שפות? האם היא גלובלית או לוקאלית? למי היא פונה, ומה מסריה? הפעם נעסוק בעיקר בטקסטים הניבטים אלינו מקירות העיר.

 

8. ארטיביזם! - אקטיביזם אמנותי.
אמנות חוצות העיר היא אמנות בעלת חשיפה גבוהה. המוני אנשים חולפים על פניה. לעיתים היא גם גדולת מימדים. מעיקרה היא אמנות  שנעשית מתחת לרדאר הממסדי, ונוצרה בכדי לקרוא תיגר על גבולות וחוקים, על הרגלים ואוטומטים ועל הממסד עצמו.
אמנות רחוב היא  דרך עוקפת 'תיווך'. היוצר נוגע ישירות בצופה, ללא גורמים שאמונים על בדיקה וסינון. ללא צנזורה. כל אלו מהווים כר נרחב עבור אקטיביזם אמנותי, שהיום כבר קיבל מונח משלו: ארטיביזם.
הפעם נשים דגש על  יצירות ומופעים שונים של ארטיביזם, בעולם אמנות הרחוב.

להזמנת הרצאה יש לתאם מראש בדף צור קשר

 לגלות את אמנות הרחוב - הרצאות

bottom of page